Felelősség Fejlesztés Felzárkózás Fenntarthatóság

Hírek

A Kormány elfogadta az Energetikai Iparfejlesztési és KFI Cselekvési Tervet; az SKV-t az Env-in-Cent Kft- készítette

A Nemzeti Energiastratégia előírja, hogy készüljön cselekvési terv az energetikai iparfejlesztés, K+F és innováció témakörében. Ennek figyelembevételével készült el az Energetikai Iparfejlesztési és KFI Cselekvési Terv c. dokumentum, mely többek között érinti az energiapiac számára szükséges szakemberképzés szervezeti és pénzügyi feltételeit, a kutatás-fejlesztés és oktatás magas szintű folytatását és a hazai kutatásfejlesztés eredményeinek gyakorlatba való átültetését is. A Cselekvési Terv általános célja, hogy irányt mutasson és szakpolitikai támogatást biztosítson a hazai energiaipar szereplői számára, a beruházások és a KFI tevékenység nemzeti energiastratégiai célokhoz igazodó létrehozása, összehangolása és élénkítése érdekében. Továbbá célja, hogy hozzájáruljon az alacsony energiaárakhoz, a munkahelyteremtéshez, a környezet- és klímavédelemhez, az energiaimport-függőség csökkentéséhez, valamint az ellátásbiztonság folyamatos, magas szintű fenntartásához.

 

2017. évben az energiapolitikáért felelős minisztérium megbízásából az Env-in-Cent Kft. elkészítette az „Energetikai Iparfejlesztési és KFI Cselekvési Terv 2030” c. dokumentum Stratégiai Környezeti Vizsgálatát (SKV). Az SKV eljárás a Cselekvési Terv kidolgozásának keretében került lefolytatásra. Az SKV lefolytatásának végső célja egy olyan környezeti értékelés összeállítása volt, amely végrehajtható javaslatokat tesz a Cselekvési Terv környezeti teljesítményének javítására, valamint az energetikai iparfejlesztés és KFI keretében a fenntartható fejlődés érvényesítésére. A kedvezőtlen hatások megelőzése, mérséklése érdekében összességében 36 javaslatot, ajánlást fogalmazott meg az SKV dokumentum.

 

Az Energetikai Iparfejlesztési és KFI Cselekvési Tervről és az arról készült SKV Környezeti Jelentésről az Országos Környezetvédelmi Tanács (OKT) állásfoglalást adott ki. Az OKT többek között megállapítja: „Az SKV szerkezete, felépítése és tartalma professzionális munkát tükröz, de kényszerűen tükrözi az alapdokumentum hiányosságait, amelyeket helyenként pótolni igyekszik. Külön előnyeként említhető, hogy részletesen vizsgálta a TFCST-vel kapcsolatba hozható további országos stratégiákkal és tervekkel való kapcsolatot és összhangot (ill. annak esetleges hiányát) és felhívta a figyelmet arra, hogy a hiányos egyeztetések miatt fennálló ellentmondásokat a későbbiek során ki kell küszöbölni.