Felelősség Fejlesztés Felzárkózás Fenntarthatóság

Hírek

Az Env-in-Cent Kft. szakmai koordinációjával kidolgozásra került a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Keretstratégia 5. előrehaladási jelentéséhez készült kutatás.

Az Env-in-Cent Kft. elkészítette a természeti erőforrások állapotának bemutatását, valamint azoknak a tendenciáknak, változásoknak az értékelését, melyek 2021-2022 években meghatározták hazánk természeti erőforrásainak alakulását. Az elkészült tanulmány a Nemzeti Fenntarthatósági Keretstratégia (NFFS) 5. előrehaladási jelentésének megalapozását szolgálja.

Elkészítettük a természeti erőforrások mennyiségi és minőségi állapotának változásait bemutató tanulmányt, mely arra a kérdésre keresett választ: hogyan járulnak hozzá természeti erőforrásaink a fenntarthatóság felé való átmenet megvalósításához. 
A tanulmányban a fenntarthatóság felé való átmenet a következő kulcsterületeken végeztük el az előrehaladás értékelését: (i) területhasználat, (ii) természeti erőforrások igénybevétele, (iii) a körforgásos gazdaság lehetőségei, (iv) kibocsátások, terhelések alakulása és a környezetminőség állapota, (v) klíma és energia, (vi) biológiai sokféleség és erdők. A tanulmányban a fenntarthatóság felé való. A felsorolt kulcsterületeken indikátorokkal mutattuk be a természeti erőforrások állapotában tapasztalható elmozdulást, továbbá a fenntarthatóság felé való átmenetet befolyásoló hajtóerőket. Értékeltük a tématerület helyzetét a fenntarthatóság felé való átmenet szempontjából, vizsgáltuk a kedvező, támogató tendenciákat, illetve az átmenet útjában álló akadályokat, kockázatokat. Mind a kedvező, mind a kedvezőtlen tényezőknél – ahol erre adat, információ állt rendelkezése – külön kitérünk a korábbi évek tapasztalataira is. Végül valamennyi tématerületen ajánlásokat tettünk az új keretstratégia kidolgozásához.
Egy-egy tématerület értékelését a kedvező és kedvezőtlen tendenciák rövid összefoglalásával, felsorolásával zártuk. A megállapításainkhoz kapcsolódóan javaslatokat fogalmaztunk meg a Keretstratégia céljainak és intézkedéseinek kiegészítésére, illetve az új Keretstratégia kialakítására.