Az OHT bemutatja és tartalmazza az Országos Hulladékgazdálkodási Terv 2003-2008 dokumentumot követő időszakeredményeit, valamint helyzetértékelést az eltelt időszakra vonatkozóan. A dokumentum magában foglalja továbbá a 2020-ig terjedő szakmapolitikai célkitűzéseket, a szakterületi célok eléréséhez szükséges intézkedéseket. Az OHT bemutatja hazánk hulladékgazdálkodásának jogszabályi hátterét, majd hulladék áramonként feltárja az adott hulladékáram kezelésének jelenlegi helyzetét, a tapasztalthiányosságokat, meghatározva az elérendő célokat és a megvalósításhoz szükséges eszközöket, intézkedéseket. Az OHT részét képezi az Országos Megelőzési Program, amely tartalmazza a hulladékképződés megelőzésével kapcsolatos célkitűzéseket és az ezek elérése érdekében megvalósítandó intézkedéseket.
Az Env-in-Cent Kft. vezette az OHT stratégiai környezeti vizsgálatátlebonyolító munkacsoportot. A környezeti értékelés során megállapítottuk, hogy az OHT – intézkedései révén – több területen is kedvező hatással lesz a környezetre és ezek közül – optimális esetben – lesznek egymás hatását erősítő, pozitív szinergikus hatások.
A Terv a levegő minőségére és az üvegházhatású gázok kibocsátásának volumenére összességében kismértékű pozitív hatást gyakorol, különösen a szennyvíztelepi biogáz hasznosítás, illetve a gyűjtési, hasznosítási arányok növelésével összefüggésben. Ugyanakkor potenciális helyi légszennyezéssel kell számolni az építési tevékenységgel járó hulladékgazdálkodási fejlesztések, illetve a hulladék és a melléktermékek szállítása terén.
A felszíni és felszín alatti vizekre, valamint a talaj, a termőföld és a földtani közeg állapotára összességében egyértelműen pozitív hatásokkal számolhatunk; különösen az elkülönített hulladékgyűjtési rendszerek kiépítése, a szennyvíziszapok műtrágya-pótlóként történő hasznosítása, az iszapok mezőgazdasági kihelyezésével kapcsolatos határértékek szigorítása, az elemek, akkumulátorok, valamint a gépjárművekből származó hulladékok és veszélyes hulladékok gyűjtési és hasznosítási arányának növelése terén.
Az élővilágra (ezen belül kiemelten az erdőkre) és táji értékek megóvására a Terv megvalósulása szintén pozitív hatást gyakorol. A települési szilárd hulladékok elkülönített gyűjtési rendszerének fejlesztése, az illegális hulladéklerakási tevékenységek visszaszorítása (különösen roncs gépjárművek, gumiabroncsok, építési/bontási hulladékok, veszélyes hulladékok vonatkozásában) hozzájárulnak az ökoszisztéma szolgáltatások megóvásához és a táji értékek javításához.
A Terv egyértelműen pozitív hatású az emberi egészségre. A hulladék megelőzés, az újrahasználat és újrahasznosítás (különösen a veszélyes hulladékok területén), valamint az illegális hulladéklerakás visszaszorítása mérsékli a környezeti kockázatokat és a környezet-egészségügyi ártalmakat és veszélyhelyzeteket.
Az OHT kiemelkedően pozitív hatást gyakorol a környezettudatosságra. Az oktatással, képzéssel kapcsolatos intézményrendszer megerősítését, a szemléletformálási, tájékoztatási teendőket a Terv átfogó célként, a hulladékgazdálkodás teljes tevékenységi spektrumát átható szempontként kezeli, melyet az OHT eredményességének alapfeltételeként jelöli meg. Ugyanakkor a Terv esetenként általános megfogalmazásokat tartalmaz az egyes hulladékgazdálkodási szakterületeken alkalmazható szemléletformálási tevékenységről, melyek az SKV javaslatok figyelembevételével pontosíthatók.
Az SKV Környezeti értékelésben 43 javaslatot tettünk az OHT fenntarthatósági és környezeti teljesítményének javítására; ezek közül számos javaslat beépült az OHT végső változatába. Az OHT és az arról készült SKV Környezeti értékelés az alábbi linken olvasható a Kiemelt Szakmai Területek címszó alatt.