A program tartalmi összefoglalója
Az Env-in-Cent Kft. munkatársai és szakértői (Dr. Pálvölgyi Tamás, Szabó éva Enikő, Dr. Kukely György, Laky Ildikó) kidolgozták a főváros megújított környezeti programját (FKP). A főváros környezetvédelmi tevékenységének tervezése négy pilléren nyugszik:
- Környezeti állapotértékelés: ennek keretében elkészül az elérhető legfrissebb környezeti adatok és információk alapján a főváros környezeti állapotának, terheléseinek átfogó értékelése.
- Az új Fővárosi Környezeti Program koncepciója: mely átfogó stratégiai keretet ad a főváros környezet-orientált működéséről és a fenntarthatóság felé történő átmenet környezeti vonatkozásairól (jelen dokumentum)
- A Program végrehajtási keretrendszere: e dokumentum (a Program koncepciójával együtt) alkotja Budapest Főváros 2011-2016. időszakra vonatkozó Környezeti Programját
- Nyilvánosság: az új FKP kidolgozása során – annak tervezetének kötelező hatósági egyeztetésével párhuzamosan – széleskörű partnerségi egyeztetéseket kezdeményezünk az érintettek bevonása érdekében. Az aktuális állapotról, az új FKP végrehajtásának előrehaladásáról legalább évente tájékoztatni fogjuk a nyilvánosságot.
Az új FKP első része a program stratégiai keretét biztosító koncepció, aminek „mozgásterét” az EU Fenntarthatósági Stratégiája harmadik Nemzeti Környezetvédelmi Program, valamint a környezetvédelmi törvény és a természetvédelmi törvény előírásai jelöli ki. A koncepció keretében – a 2009-ben készült FKP felülvizsgálat helyzetértékelésére, valamint a készülő állapotértékelésre alapozva – összeállítjuk Budapest környezetvédelmi tevékenységének jövőképét,megadjuk a főváros környezetvédelmi tevékenységének célrendszerét a 2011-2016 időszakra. Meghatározzuk a városi környezetvédelem alapelveit ésküldetését, vizsgáljuk a környezetvédelmi tevékenység kapcsolódását a főbb nemzeti közpolitikákhoz és a főváros tervezési dokumentumaihoz. A koncepció lehetőséget biztosít a környezeti célok, célállapotok stratégiai szintű integrációjára más fővárosi stratégiákkal, koncepciókkal (pl. Integrált Városfejlesztési Stratégia, közlekedési koncepció, energiastratégia, klímastratégia). A koncepció ad módot arra is, hogy a kiemelt jelentőségű, jelenleg kidolgozás alatt álló nemzeti stratégiák és tervek (pl. Energiastratégia, EU-2020 stratégia, Nemzeti éghajlatváltozási Stratégia, Nemzeti Fenntarthatósági Stratégia, Duna Stratégia, Országos Hulladékgazdálkodási Terv) szabta koncepcionális keretek beépüljenek a főváros környezeti tevékenységébe.
Az új FKP koncepcióját 2011. június 17-i ülésén megvitatta és a program kidolgozásának alapjául kisebb módosításokkal jóváhagyta Budapest Főváros önkormányzatának Városfejlesztési és Környezetvédelmi Bizottsága. Ez alapján került sor a Fővárosi Környezeti Program végrehajtási keretrendszerének kidolgozására, melyet az NKP-3 tematikus akcióprogramjaival egyértelműen megfeleltethető rendszerbe szerveztük. Az új FKP tematikus alprogramjaiban az egyes intézkedések, beavatkozások azonosítása során figyelembe vettük többek között a főváros sajátos környezeti és társadalmi-gazdasági adottságait, költségvetési lehetőségeit és arányos felelősségét a nemzeti szintű környezeti célok elérésében. A végrehajtási keretrendszer a tematikus alprogramokon túlmenően felvázolja a végrehajtás átfogó, horizontális eszközeit, pénzügyi és intézményi feltételeit, illetve a Program előrehaladásának nyomonkövetését szolgáló intézkedéseket is.
Végrehajtási keretrendszer
AZ új FKP végrehajtását nyolc alprogramba szerveztük:
- A környezettudatos szemlélet és gondolkodásmód erősítése
- éghajlatváltozás
- Környezet és egészség
- Budapest környezetminősége, terület- és földhasználat, talajvédelem
- A biológiai sokféleség megőrzése, természet- és tájvédelem, talajok védelme
- Vizeink védelme és fenntartható használata
- Hulladékgazdálkodás
- Környezetbiztonság – rendkívüli és katasztrófa helyzetek
Mindenegyes alprogram esetében azonosítottuk az alprogram célkitűzéseit és feladatait, meghatároztuk a célkitűzés elérését nyomon követő indikátorokat. Az Alprogramhoz kapcsolódó cselekvési terv keretében megadtuk az Budapesti Környezeti Program 6 éves összes ráfordításait, illetve az önkormányzati ráfordításokat éves bontásban.
Az alprogramokon túlmenően elemeztük a végrehajtás átfogó, horizontális eszközeit, így többek között a stratégiai tervezés, városirányítás, városüzemeltetés teendőit, azonosítottuk a főbb jogi, szabályozási eszközöket. Részletesen vizsgáltuk a Program pénzügyi feltételeit, valamint a fővárosi beruházások, fejlesztéspolitika szempontjait. Végül javaslatokat tettünk a végrehajtás intézményi hátterére és a Program előrehaladásának nyomonkövetését, monitoringját szolgáló intézkedésekre.