Felelősség Fejlesztés Felzárkózás Fenntarthatóság

Hírek

Települési önkormányzatok, járások figyelmébe ajánljuk

 

Településeink többszörös útelágazáshoz érkeztek. Lesz-e pénz a felzárkózásra? Lesz-e a településnek ereje javítani a helyben lakók életminőségén és a helyben gazdálkodók versenyképességén? A fejlesztések során, nem áldozzuk-e fel meglévő természeti kincseinket (pl. a termékeny földet, a tájat, a tiszta, csendes környezetet, értékes élőhelyet)? és talán a legfontosabb kérdés: hogyan teremthető meg a gyarapodó, de mégis élhető települések világa, ahol a tiszta levegő, az egészséges ivóvíz és élelmiszer, a szennyezésektől mentes termőföld, az érintetlen természeti, táji és építészeti értékek miatt gyermekeink, unokáink is szívesen élnek majd. A települési, járási fejlesztési terveknek, stratégiáknak figyelembe kell venniük a változó környezeti feltételeket, a fogyatkozó természeti erőforrásokat és a fenntarthatóság felé való átmenet szükségességét is.

Az Env-in-Cent Környezetvédelmi Tanácsadó Iroda a következő szolgáltatásokat nyújtja az önkormányzati környezetvédelmi feladatok ellátásához, valamint a fenntarthatóság felé való átmenet tervezéséhez.

Cégünk széleskörű ismeretekkel rendelkezik a települési és térségi környezetvédelmi programok kidolgozása témájában. Munkatársaink többek között közreműködtek a második és harmadik Nemzeti Környezetvédelmi Program kidolgozásában, az elmúlt években számos településre készítettünk környezeti programot (többek között az Env-in-Cent Kft. készítette Budapest Környezetvédelmi Programját is). Társaságunk – a helyi igények felmérését, feltérképezését követően – az érintett település(ek)re szabottan javaslatot tesz a konkrét tervezési teendőkre, melyek a teljesség igénye nélkül – a következő elemekből építkezhetnek:

  • helyzetértékelés, konfliktus térképezés: a fejlesztési igények, lehetőségek és az ökológiai korlátok számbavétele,
  • környezetállapot-értékelés, a helyi környezetvédelmi problémák és értékek azonosítása, környezetorientált prioritások, célok kitűzése,
  • környezetvédelmi intézkedések megtervezése (feladatok, felelősök finanszírozás meghatározása).

Számottevő jártasságot szereztünk települési és térségi hulladékgazdálkodási tervek készítése tématerületén is; a 2000-es években több mint 50 település számára készítettünk ilyen dokumentumot. Vállaljuk:

  •   egy vagy több településre, járásra vonatkozó hulladékgazdálkodási terv kidolgozását, felülvizsgálatát,
  • a hulladékgazdálkodási terv egyeztetését, elfogadtatását a környezetvédelmi hatósággal, az engedélyezési eljárás teljes körű menedzselését.

Az elmúlt években

A 2020-ig terjedő időszakban jelentős hangsúlyt kap az EU források felhasználásának fenntarthatósági és éghajlatvédelmi megfelelősége. Ennek eszköze lehet a térségi vagy települési fenntarthatósági stratégia (LA-21), illetve éghajlatvédelmi/alkalmazkodási stratégia. E tervdokumentumok célja egy olyan közösségi szintű, ‘bölcs’ tervezési gyakorlat meghonosítása, amely – amellett, hogy vonzza a pénzt – összehangolja a települések fejlesztési törekvéseit a társadalmi-gazdasági-ökológiai adottságaikkal. Cégünk részt vett a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Keretstratégia megalapozó dokumentumainak kidolgozásában, illetve ezt megelőzően a fenntartható vidékfejlesztés, a fenntartható turizmus és a fenntartható energiagazdálkodás témaköreiben készítettünk tanulmányokat. Társaságunk – a helyi igények felmérését, feltérképezését követően – az érintett település(ek)re szabottan javaslatot tesz a konkrét tervezési teendőkre, melyek a teljesség igénye nélkül – a következő elemekből építkezhetnek:

  •  fenntarthatósági és alkalmazkodási helyzetértékelés, SWOT elemzés,
  • üvegházhatású gázok kibocsátás csökkentésének lehetőségei,
  • a helyi éghajlati és fenntarthatósági sérülékenység értékelése,
  • fenntarthatóság felé való helyi átmenet céljai és cselekvési irányai – a helyi intézményfejlesztés lehetőségei, indikátorok, monitoring kialakítás.

Amennyiben érdeklődését felkeltettük e szolgáltatásunk iránt, forduljon Szabó éva Enikő önkormányzati üzletág vezetőnkhöz.