Az OFTK céljait tekintve a gazdasági válság utáni világ kihívásaihoz igazodó új fejlesztéspolitikai irányokat és elveket fogalmaz meg, miközben megerősíti és összeköti velük a továbbra is követendő fejlesztési irányokat. Kiemelt figyelmet kap Magyarország nemzetközi kapcsolatrendszere és szerepe is. A dokumentum fontos része a településhálózat egészét integráló területi célok megfogalmazása, ami a települési önkormányzatok számára jelent fontos iránymutatást saját fejlesztéseikben. új fejlesztéspolitikai szereplőként a megyék fejlesztési céljait is integrálja a koncepció.
Az Env-in-Cent Kft. vezette az OFTK stratégiai környezeti vizsgálatát lebonyolító munkacsoportot. A környezeti értékelés során megállapítottuk, hogy az OFTK – intézkedései révén – több területen is kedvező hatással lesz a környezetre és ezek közül – optimális esetben – lesznek egymás hatását erősítő, pozitív szinergikus hatások, ugyanakkor előrevetíthetők negatívak is. A Koncepció jelenlegi formájában a levegő minőségére és az üvegházhatású gázok kibocsátásának volumenére összességében kismértékű pozitív hatást gyakorol, különösen az energiatakarékossággal, a megújuló energiahordozók használatával összefüggésben, ugyanakkor negatív hatások is azonosíthatók, pl. a járműgyártással és a közúti közlekedéssel összefüggésben.
A felszíni és felszín alatti vizekre, valamint a talajok, a termőföld és a földtani közeg állapotára összességében bizonytalan hatású (pozitív és negatív hatásokkal egyaránt járó) az OFTK. Közvetett pozitív hatásokkal számolhatunk a termőhelyi adottságokra építő földhasználat, ökogazdálkodás, katasztrófavédelem területein, ugyanakkor az intenzív mezőgazdasági tevékenységek, a termálvizek visszasajtolás nélküli hasznosítása, a turizmus és a közúti közlekedés fejlesztése potenciális kockázatokat jelenthet.
Az élővilágra (ezen belül kiemelten az erdőkre) és táji értékek megóvására az Koncepció összességében enyhén pozitív hatást gyakorol, különösen az erdők egészségi állapotának megőrzése, a klímaváltozáshoz alkalmazkodó fajtaállomány alkalmazása terén. Ugyanakkor a fizikai térben megvalósuló beruházások (építések, bányászat) jelentős területigénnyel, táji erőforrások igénybevételével járnak, melyek az SKV javaslatok figyelembevételével hatásosan ellensúlyozhatók.
A Koncepció egyértelműen pozitív hatású az emberi egészségre és a környezetbiztonságra. A katasztrófavédelem eszközállományának és beavatkozó képességének javítása mérsékli a környezeti kockázatokat, az egészségipar fejlesztése a környezetkímélő mezőgazdaság, az egészséges élelmiszerek és ivóvíz előállításával és fogyasztásával kapcsolatos beavatkozások hozzájárulnak az emberi egészség védelméhez, a: toxikus anyagok kibocsátásának megelőzéséhez és az élelmiszer-biztonság növeléséhez.
A Koncepció „feltételesen” pozitív hatás gyakorol a környezettudatosságra. A helyi gazdaság erősítése, az anyag- és energiatakarékos technológiák elterjesztése kedvező hatást gyakorol a környezettudatosságra, hasonlóan a megújuló energiahordozók elterjesztése is elősegíti a környezet- és energiatudatos szemlélet kialakulását. E kedvező hatások azonban csak akkor jelentkeznek, ha átfogó, több ágazatra kiterjedő „összkormányzati” kampány indul a takarékos, értékvédő, pazarlást „elitélő” értékrend és életvitel népszerűsítésére. Az SKV Környezeti értékelésben 83 javaslatot tettünk az OFTK fenntarthatósági és környezeti teljesítményének javítására, ezek közül számos javaslat beépült a Koncepció végső változatába. Az OFTK és az arról készült SKV Környezeti értékelés elérhető itt.