Responsible Development Convergence Sustainability

News

Fenntartható fejlődési kulcsindikátorok

Az Env-in-Cent Kft. az Országgyűlés Hivatala megbízásából kutatást folytatott a magyarországi természeti erőforrások helyzete témakörében. A kutatásunk átfogó célja a természeti erőforrások állapotát, annak mennyiségi és minőségi változását leírni képes – viszonylag egyszerűen előállítható és közérthetően bemutatható – mutató készlet kidolgozása. A kutatás specifikus célja a fenntarthatóság felé való átmenet és a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Keretstratégia előrehaladásának nyomonkövetésére alkalmas kulcsindikátorok és kompozit mutatók kifejlesztése. A tanulmány keretében:

a)      kritériumok dolgoztunk ki a természeti erőforrások indikátorainak kiválasztására

b)      bemutattuk a kiválasztott kulcsindikátorokat,

c)       megvizsgáltuk kompozit mutatók kidolgozásának lehetőségeit

d)       elemeztük az indikátorok hozzájárulását a fenntarthatóság felé való átmenet terén

e)       közpolitikai javaslatokat tettünk az NFFS végrehajtásához

f)        ajánlásokat adtunk a kulcsindikátorok és kompozit mutatók kommunikációjára

A térképes, grafikus, táblázatos elemzések alapján az egyes kulcsindikátorokra szöveges értékelés formájában következtetéseket vontunk le. Ezen túlmenően, valamennyi vizsgált indikátor esetében elemeztük azok indokoltságát, közpolitikai relevanciáját (kapcsolódását hazai és EU stratégiákhoz), valamint az indikátor előállításának lehetőségeit és akadályait.

Megvizsgáltuk összevont vagy leszármaztatott mutatószámok kidolgozásának a lehetőségét, előnyeit, akadályait. Külön figyelmet fordítottunk az ún. „lábnyom típusú” indikátorok alkalmazhatóságának kritikai vizsgálatára, illetve a természeti erőforrások állapotát aggregált módon bemutató, „lázmérő” indikátor kifejlesztésére. Végül, értékeljük, hogy a természeti erőforrásokra vonatkozó kulcsindikátorok milyen mértékben segítik a fenntarthatóság felé való átmenet tervezését, javaslatokat fogalmazunk meg a kulcsindikátorok alkalmazásának bevezetésére, illetve ezek közérthető formában történő bemutatására.