Az úMVP félidei értékelésről
A közösségi előírásoknak megfelelően független értékelők bevonásával elkészült az új Magyarország Vidék-fejlesztési Program félidei értékelése. Az értékelési projekt 2010.06.01-ével indult és az összes olyan jog-címre kiterjedt, amelyben történt kifizetés 2010.06.30-ig. Az értékelést a HUNGARICUM Konzorcium végezte (Konzorciumvezető: MTA Regionális Kutatások Központja, Projektvezető: AAM Tanácsadó Zrt., Konzorciumi tagok: Env-in-Cent Kft., Szent István Egyetem; MTA ökológiai, Botanikai Kutató Intézet).
Az értékelést a közbeszerzési eljárásban kiválasztott szakértők az EU Bizottság által kiadott útmutatók alapján, kvalitatív és kvantitatív hatásvizsgálati módszerek kombinálásával végezték el. Az elvégzett vizsgálatok az elérhető adatok alapján feltárták a már mérhető hatásokat és becsléseket adtak a várható hatásokról is. Az értékelési munka a számszerűsíthető adatok feldolgozása mellett az úMVP lebonyolításáért felelős intézményrendszer munkatársai, a nyertes projektgazdák és a releváns szakterületek szakértőinek tapasztalatára, illetve a korábbi értékelések eredményeire is alapozott. Az elkészült értékelési jelentést az intézmény-rendszer felelős munkatársai és a Monitoring Bizottsági tagok is véleményezték és az úMVP IH külső minőségbiztosítót is alkalmazott. Az értékelés az egyes intézkedések/jogcímek/célprogramok és az úMVP tengelyeinek szintjén vizsgálta a hatásokat. Az értékelési projekt részletes megállapításokat tett mindkét szinten és javaslatokat fogalmazott meg az úMVP 2010-2013-as időszakával kapcsolatban. Az értékelési projekt legfontosabb megállapításai és javaslatai a következőek:
- Az új Magyarország Vidékfejlesztési Stratégia céljai ma is érvényesek és az intézkedések túlnyomó többségét is relevánsnak találta az értékelés.
- Az úMVP sikeres lebonyolításához szükséges intézményrendszer és jogszabályi háttér kiépült és működőképes.
- Az úMVP a 2007-2010.06.30 időszakban jelentős előrehaladást ért el a kötelezettségvállalások te-rén. A kedvező abszorpciós teljesítmény azonban jelentősen korlátozza a Program 2010-2013-as időszakának pénzügyi mozgásterét. 2010.06.30-ig a teljes keret 69,7%-74,2%-a került lekötésre, a beérkezett igények teljes körű kielégítése pedig 90,1%-95,9%-ra növelné a megítélt támogatások mértékét.
- A Program pénzügyi mozgásterét a 2010-2013. időszakra a még folyamatban lévő bírálati folyama-tok jelentősen befolyásolhatják, hiszen több mint 271 mrd Ft értékben volt 2010.06.30-án elbírálatlan kérelem a rendszerben.
- A 2008-ban megjelenő, majd 2009-ben felerősödő pénzügyi válság jelentősen korlátozta a mező-gazdasági termelők finanszírozási lehetőségeit. Ezért az intézményrendszer több intézkedésnél javí-tott az igénybevétel feltételein a vállalkozások javára, továbbá 2009-ben jelentős mértékű forráski-helyezést valósított meg.
- A nyertes projektek várható hatásainak elemzése alapján az értékelés megállapította, hogy egyes intézkedéseknél az output mutatók várhatóan nem érik majd el a tervezett értéket, illetve nem az eredetileg tervezett szerkezetben fognak teljesülni. Ennek elsődleges oka a válságra történő reakció.
Az új Magyarország Vidék-fejlesztési Program félidei értékelése elérhető itt.
A klímaváltozás várható hatásai Magyarországon az agrár és vidékfejlesztésre
Az Env-in-Cent Kft. szakértői stratégiai értékelő tanulmányt készítettek az agrár- és vidékfejlesztésre gyakorolt éghajlati hatásokról. A tanulmány keretében többek között vizsgáltuk a klímaváltozás várható hatásait a magyar vidékre. Vizsgáltuk az agártermelési ágazatokban valószínűsíthető hatásokat, valamint a vidékfejlesztésben jelentkező várható hatásokat és kockázatokat. A tanulmány második részében eleme ztük az agrár és vidékfejlesztésben jelentkező mitigációs és adaptációs lehetőségeket. Részletesen elemeztük az üHG kibocsátások mérséklésének lehetőségeit, valamint a szén-dioxid megkötési technológiák alkalmazását. Vizsgáltuk a klímaváltozáshoz való alkalmazkodás módozatait, illetve az ezt elősegítő vidékpolitikai eszközöket. Végül javaslatokat fogalmaztunk meg az úMVP végrehajtásához.
Magyarország 2008.évi üvegházhatású gáz kibocsátása millió tonna (CO2 eq)
Forrás: National Inventory Report – Hungary. OMSZ, 2010